Založ si blog

Nezabudnuteľný advent

Advent sa nám prehupol do svojej druhej polovice, zajtra zapálime na adventnom venci tretiu sviečku. Volá sa Priateľstvo. Tento pojem vnímame okolo seba v rôznych podobách. Vždy však znamená to isté. Aristoteles povedal: „Nič nie je v živote tak potrebné ako priateľstvo.“ Všetci po ňom túžime, po skutočnom priateľstve.  V poslednej dobe mám veľké šťastie byť účastníkom nádherných chvíľ, ktoré doslova chytajú za srdce. Dnes som mohol jednu takú chvíľu fotiť. Priznám sa vám, so slzami v očiach.

Kým vám prezradím o čo išlo, dovoľte mi predstaviť vám jednu mladú slečnu. Krásnu. Zoznámil som sa s ňou asi pred tromi mesiacmi. Virtuálne, písal som o nej na webovú stránku občianskeho združenia, ktoré založili tri skvelé baby. Baby, ktoré už v živote toho dosť dokázali. Pokojne by mohli sedieť doma pred televízorom s kávou v ruke a relaxovať. Ony nie. Rozhodli sa pomáhať iným. Názov združenia je rovnaký, aký nesie v svojom názve básnická zbierka jednej z nich, našej Zdenky Wenzlovej Švábekovej. Okrem nej sú v ňom Renátka Peková a Helenka Šalingová. Snáď ma nezmlátia, že som to prezradil. Ale vrátim sa k onej dievčine, ktorá sa v dnešný deň stala stredobodom mojej pozornosti.

Druhýkrát som ju stretol, teraz už v priamom prenose face to face, ako hovoria Maďari, čo vedia po anglicky, na krste Zdenkinej knihy NAPOSLEDY PLAČEM. Sedela vo svojom kresle na kolieskach a krásne sa usmievala. Z jej tváre sa zračila obrovská radosť zo života a chuť biť sa so svojimi problémami. Prečo? Každý z nás nesie svoj kríž. Vraj taký, aký uvládze. Kristínka, lebo tak sa táto dnes už dospelá slečna volá, vládze viac než hocikto iný, jej kríž je nesmierne ťažký, no ona ho nesie s gráciou človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva.

Obrázok: Zdenka Wenzlová Švábeková (druhá zľava),
Richard Hattala (tretí zľava), Kristínka Hattalová (na vozíčku)

zdroj: Zdenka Wenzlová Švábeková

 

Keď ma Zdenka poprosila, či by som ju dnes dopoludnia nesprevádzal na stretnutie s Kristínkou Hattalovou, neváhal som ani sekundu. Odložil som všetko, čo som mal rozrobené, bokom a tešil som sa. Keby ste videli to, čo ja, slzili by ste rovnako. Stretnutie dvoch žien. Obe ťažko skúšané osudom. Priateľky. Ich objatie uprostred parkoviska pred Ikeou stálo za to. Z Kristínkiných úst vychádzali nezrozumiteľné zvuky, no na počudovanie ja som im rozumel. Kričala radosťou, že vidí svoju skvelú priateľku. A Zdenka? Videl som ju už neraz niekomu darovať svoje objatie plné lásky. Objatie, ktoré dokáže zázraky. Toto bolo iné, čarovné, ako čas blížiacich sa Vianoc. Musel som sa otočiť, aby nevideli, že aj taký chlap ako ja, pri tomto pohľade úplne zmäkne. Až tak, že sa mu v očiach objavia slzy.

Kristínka Hattalová, od dnes sa považujem za Tvojho priateľa. Predpokladám, že nebudem jediný, že sa ku mne pridajú ďalší a budeme Ti pomáhať. Adriana Hattalová, Richard Hattala, ste vzácni ľudia. Staráte sa o svoju dcérku ako o najvzácnejší poklad sveta. Tohoročný tretí advent si budem pamätať navždy. Zdenka, ďakujem.

Buchenwald – brána do pekla

27.01.2020

Isabelle sa nechápavo pozerala okolo seba. Celá miestnosť sa jej začala točiť. Musela vynaložiť veľa námahy, aby sa udržala na nohách. Privrela oči a zhlboka dýchala. Keď ako tak nadobudla viac »

Dokonalý kvet

11.01.2020

Ležal na drevenej prični pri stene, prikrytý tenkou prikrývkou. Všade okolo neho bola tma. A ticho. Letný dážď svojimi kvapkami vyklepkával smutnú melódiu na okennú rímsu. Kdesi zamrnčalo viac »

Hviezda, ktorá nikdy nezhasne

27.12.2019

Adamov starý otec, Emanuel, sa prisťahoval do Lipnice Wiełkej, alebo po slovensky do Vyšnej Lipnice, kedysi na začiatku 20. storočia a ako správny Žid, si tam otvoril krčmu. Miestni gorali si viac »

Donald Trump

Trump navrhol vznik samostatného palestínskeho štátu

28.01.2020 18:49, aktualizované: 23:16

Navrhuje vznik samostatného palestínskeho štátu a Jeruzalem by mal byť nerozdeleným hlavným mestom Izraela.

bojnice zoo vch

Ako vyzerá karanténa bojnickej zoo?

28.01.2020 18:21

Po úhyne vtákov a uzatvorení zoo Bojnice, sú momentálne ostatné druhy vtáctva pod prísnym dozorom.

Dobré zdravie - január 2020

Svetové výsledky slovenskej lekárky: Zlepšuje život diabetikov jedlom

28.01.2020 18:00

Nenápadná červenovlasá lekárka z Liptovského Mikuláša lieči špeciálne zloženou stravou svojich pacientov s cukrovkou.

nemocnica, zdravotna sestra, zdravotnictvo, sestricka

Na Myjave niekto prestrelil okno čakárne detskej ambulancie aj stenu budovy

28.01.2020 17:51

Jeden projektil vnikol priamo do čakárne, kde v tom čase sedelo niekoľko detí s rodičmi.

juliendan

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 6802x
Priemerná čítanosť článkov: 756x

Autor blogu

Kategórie